Celý článek

Na letošní tábory pouze s testem

Zde je rekapitualce aktuálně platných pokynů, které se týkají letních táborů 2021. Základní Hygienicko-protiepidemické opatření MZČR pro letošní tábory obsahuje doporučení ohledně hygieny a dezinfekce, režimových opatření, pravidel pro nakládání s vodou, a podobně. Je v zásadě stejný jako v loňském roce.  

 

Po několika změnách došlo konečně tento týden k dohodě o podmínkách pro účast dětí na letních táborech. Před nástupem na tábor mají povinnost děti splnit jednu z těchto podmínek:

  • PCR test starý max. 7 dní
  • Antigenní test starý max. 3 dny (přetestování 7. den tábora)
  • Potvrzení o prodělané nemoci, platí max. 180 dnů
  • 22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz)
  • Potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (přetestování 7. den tábora)

Pro testování se doporučuje využít primárně PCR test, který má větší vypovídací hodnotu. Děti s PCR testem navíc nebude nutné během tábora přetestovat.

Cesta k tomu kompromisu nebyla jednoduchá. V první verzi nařízení všechny překvapil pokyn přetestovat děti na táboře, později upravená verze přinášela komplikací spíše více než méně.  Společně s Českou radou dětí a mládeže a Sdružením pracovníků DDM ČR jsme se proto obrátili v tiskové zprávě na Ministerstvo zdravotnictví a další instituce s cílem pravidla upravit. Naše snaha měla velkou mediální podporu. Tématu se věnovaly ve svých článcích Lidové noviny, server iDnes, o důvodech, proč zrušit povinnost opakovaného testování mluvil místopředseda Asociace Jirka Špaček i ve studiu ČT24. I díky tomto tlaku se podařilo dospět k finálnímu kompromisu.    

 

převzato z ADR.cz